Přezrálé broskve - obálka knihy

Přezrálé broskve

Druhá kniha čtyřdílného cyklu Žena, růže. píseň, kost, aneb fena. kůže, plíseň, zlost

Vydává ŠALVAR v říjnu 2012, fotografie Iva Mašínová, 276 stran, brož., doporučená cena 245.-Kč

Podrobnější informace

Ukázka z knihy

 
Hodnocení Jany Klusákové - Radiožurnál 5.1.2013

Milena Holcová je zkušená a oblíbená autorka svérázných cestopisů. Po roce 1990 si vynahradila celoživotní cestovatelský půst a vydávala se do cizích zemí, aby vydala svědectví o mongolských pastevcích, afrických Masajích, zambijských venkovanech, islandských farmářích také

o americké střední vrstvě, laponských intelektuálech, a afghánských tálibech. Dále poznala orinocké a mexické Indiány, domorodce v Laosu, venkovany na Kubě a také Albánce.

Dosud poslední kniha Mileny Holcové se odehrává v Praze. Přinesla ji Jana Klusáková.

 

Znám nejednu čtenářku, která má doma sebrané spisy Mileny Holcové od prvního cestopisu \"Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse\" (1997) až po loňský román Přezrálé broskve (vydal Šalvar). Ten román je nezastřeně ženská četba: po třiceti letech se setkají dvě někdejší spolužačky z gymnázia, které se už tehdy, jak se dnes říká, nemusely. Terezie byla atraktivní, obletovaná, všestranně úspěšná, zatímco o Anně autorka píše: \"Anna přišla do rozhlasu v pětadvaceti. Nadšení z ní nebyli. Vynikající studentka s brýlemi jako popelníky, nemanželským dítětem, obrovským zadkem a slovanskými stehny, která o sebe provokativně nedbala...\"

Pozdní setkání dvou žen ve věku, o kterém se nelichotivě říká \"mládí pryč a do penze daleko,\" dávnou vzájemnou nelásku změní v aktivní nenávist. Anna se stala během let respektovanou rozhlasovou redaktorkou a Terezie jí poslala svou první knihu. Smršť, která následuje, je směšná i tragická, překvapivá i dobře známá - prostě  i tentokrát je všechno jinak. Autorka píše v podstatě o sobě, když se slovy Terezie svěřuje: \"Už se nemůžu dočkat, až se odpojím od reálného světa a prsty se rozeběhnou po klávesnici. Mým tématem je ženská solidarita. Vezmu to oklikou přes nenávist. Uvidíme...\"

Lenka Jaklová - spisovatelka, rozhlasová redaktorka

Přečetla jsem jedním dechem Přezrálé broskve. Dost dobrý! :-) Z té hutné nenávisti až mrazilo. 
Dialogy jako vždy Tvá přednost. Text věcný, dynamický, poutavý.  Klidně by mohl být předlohou k rozhlasové hře.


Solidarita žen? - Silné téma. Klimakterium v literatuře? - Dosud jako šafránu.


Jen docela malé \"ale\" - drobné vypadnutí z rytmu a o něco víc slov, než je Tvým zvykem - v kapitole, kdy Terezie prociťuje svůj vztah k psaní.

Ale jinak čirá radost.

z Databáze knih
Výborně napsaná kniha. Vybrala jsem si ji v knihovně více méně náhodou, ale už se těším, že si od autorky přečtu i další knihy. pavlinda Z autorčiných knih se mi líbila nejvíc. George_Carver Kniha mne velmi zaujala. Je psána báječným stylem, nepostrádá zajímavý děj a udržuje čtenáře v napětí, co bude dál. Je to velmi hluboká a zároveň citlivá sonda do duše stárnoucích aktérek, které reprezentují prakticky dvojici protikladů. Velmi působivé je opakování některých klíčových momentů, viděno jednou a pak druhou protagonistkou. Dává to do kontrastu jejich různé povahy, ale zároveň nutí čtenáře nevidět jen černobíle - jedna je zásadová, druhá je mrcha. I na první pohled bezohledná kariéristka se tak pro čtenáře stává svým způsobem sympatickou a člověk se zamýšlí nad tím, zda někdy v životě \"nesoudí vína podle soudku\". Při čtení této knihy jsem si všiml, že každý detail, který autorka popisuje, má do posledka perfektně promyšlený a rozhodně nepíše o něčem, co někda slyšela nebo co někdo povídal. Člověk se přo čtení této knihy dovede na jedné straně poctivě rozzlobit, na druhé straně dojmout k slzám, což je podle mne jen důkazem, jak je čtenář vtažen do děje. Od paní Mileny Holcové jsem sice přečetl zatím asi jen polovinu z její tvorby, ale již nyní si troufám tvrdit, že tato kniha patří k nejlepšímu, co doposud napsala. A pro mne osobně je to zároveň i jedna z vůbec nejlepších knížek, které jsem v životě přečetl. inganga Ač se knížka tváří jako jedna z mnoha knih o dvou stárnoucích ženách, tak pokud budete číst pozorně, najdete hluboké a pravdivé myšlenky. Někdy mi až běhal mráz po zádech.