Dobrý den,musím se Vám omluvit. Hluboce. Proč já blázen jsem si myslela, že existují jen knihy Mornštajnové, Třeštíkové, Boučkové, Pekárkové... A s hrůzou zjišťovala, že prahnu po "ženské" literatuře, ale nevím, co vybrat... A pak mi někdo doporučil knihu Orinokem k přechodu. A já četla další a další Vaše knihy. Stala jsem se nadšenou fanynkou a dostává se mi opět ten pocit beznaděje... Co bude, až přečtu všechny Vaše knihy? Přeji Vám tedy spoustu nápadů a lehké pero a moc, moc Vám děkuji. S pozdravem Pavlína Pravdová
Mgr. Pavlína Pravdová
Soudní tlumočník a překladatel
V důsledku nuceného zavření knihkupectví některá malá musely ukončit svojí činnost. V této souvislosti se mi vrátilo pár titulů, které už byly vyprodány a nebudou už dotiskovány. Jedná se o ZA HUMNY NEJSOU LVI, I MĚSTA MAJÍ DUŠI, LIDI 1., LIDI 2. Proto nabízím několik výtisků těchto knížek.
Vážená paní Holcová,
Jistě Vám píše mnoho Vašich čtenářů. Já nepíši nikomu. U Vás ale mám
nutkání Vás oslovit a poděkovat Vám za tak úžasné postřehy ve Vaší knize
\"I města mají vši\".
Narazila jsem na ni náhodou, když jsem se v knihovně hrabala v
cestopisech. Název mne zaujal a protože jsem toho také hodně zcestovala,
ráda si přečtu postřehy jiných, zejména z míst, která také znám.
Miluji knížky od Zdenka Vacka. Píše zejména o severu, ale jeho \"Země
mých snů\" je z Ameriky, a opět s jedinečnou atmosférou.
Vaše postřehy jsou ale úplně z jiného soudku a Váš osobitý humor dodává
i nejnapínavějším pasážím lehkost. Jsem nadšena a chci Vám za to, že
jste se rozhodla své poznatky hodit na papír, poděkovat. Každý duchovní
zážitek člověka obohacuje a za to Vám patří dík.
Vaše jedinečná forma je stejně originální jako Váš život.
Vaše postřehy jsou mi blízké, protože také volím seznámení se s lidmi a
ne jen atraktivní místa zprostředkovaná cestovkami. Tím ale nechci říct,
že cestovky neuznávám. Lepší je poznat něco jiného i když
zprostředkovaně, než nepoznat nic. Jistě mi rozumíte.
Moc Vám přeji hodně sil a zdraví při dalších cestách , naštěstí je na
světě víc hodných a milých lidí, než zlých. A tak potkávejte hlavně ty
první.
Těším se na další čtení Vašich postřehů.
S úctou, Eva Hanzalová, Plzeň
Reakce MUDr Radima Uzla na anketu Deníku N o sexuálním obtěžování.
Po návratu z dovolené se mi dostalo do rukou monotématické číslo Deníku N ze dne 17. července obsahující výpovědi 35 žen, které se odhodlaly novinám svěřit svou zkušenost se sexuálním obtěžováním.
Ze všech 35 dotazovaných žen překvapivým způsobem vyčnívá známá česká spisovatelka Milena Holcová. Přečetl jsem snad všechna její cestopisná i beletristická díla a bylo mi předem jasné, že tato dáma ve výzkumné anketě Deníku N bude opravdu jedničkou její názory na sexuální obtěžování by zasluhovaly tesat do mramoru. Mezi těmi všemi ostatními obtěžovanými postpubertálními redaktorkami a herečkami, s někdy zřetelnými stopami hysterie a exhibicionismu, se ocitla zřejmě jakýmsi omylem. Je ze všech 35 účastnic „výzkumu“ nepochybně nejstarší a jediná se netají svým věkem – je jí hodně přes šedesát. A co je hlavní – procestovala prakticky celý svět, umí porovnat různé kultury a na to veškeré lidské obtěžující hemžení dokáže posoudit se shovívavým a úsměvným pohledem.
Po přečtení tohoto příspěvku máte chuť redakci Deníku N bych poradit celou tu slavnou pseudoanketu zrušit a rozhovory zahodit do koše. Ušetří se tím čas, peníze a papír. Na celou problematiku sexuálního obtěžování by totiž stačilo uveřejnit jenom moudrý pohled této zkušené cestovatelky a spisovatelky.
Milena Holcová kamkoliv jede, vždy respektuje místní pravidla. Velmi dobře totiž ví, že sexuální obtěžování má různé odstíny. Může být dobromyslné, pokrytecké, tupě násilné, rafinované, vyděračské, nesmělé, podlézavé, nebo žadonící. V každé zemi totiž platí jiná nepsaná pravidla. Žena by to měla umět vyhodnotit a reagovat uměřeně. Když nabídne sex třeba Francouz, lze nabídku v klidu odmítnout, když Kubánec dobromyslně pokřikuje, dá se tomu pousmát a skoro dojemný je pak arabský puberťák, který strachy upocený si někde v autobuse tajně sáhne. Nelze dělat vědu z latinskoamerické přímočarosti. Ta ženě ponechává možnost volby. Nechceš? Najdu si jinou. Ve veřejné dopravě se frotérství dá uniknout prostým přesunem. Na cestách světem si může žena tato nepsaná pravidla rychle osvojit. Vážné jsou pak projevy jednoznačného násilí, ale takové jsou vzácné a ani v celém souboru Deníku N se prakticky vůbec nevyskytují. Postoj mnoha žen se zpravidla v průběhu života pohybuje od pobouření ke shovívavosti.
V porovnání s obtěžováním v jiných zemích z toho Češi vycházejí tak trochu jako troubové. Mnozí z nich svou iniciativu považují za projev zájmu, který přece každou ženu potěší. Milena Holcová uznává, že to ti chlapi se svou rolí taky nemají lehké. Nabídka by měla přijít od nich, očekává se to. Ale jak to udělat elegantně, tomu se musí učit. Někdy celý život. Zlatá slova!
Zmatení jazyka a nedorozumění někdy vyplývá i z drobných verbálních rozdílů mezi dotykem, pohlazením a poplácáním z anatomického určení hranice mezi oblastí bederní páteře a hýžděmi. K tomu je zapotřebí přiznat, že náš živočišný druh Homo sapiens je druhem dotykovým. Zrušením jakékoliv dotykové aktivity, objímání, přátelských polibků a pohlazení se zpronevěřujeme naší biologické podstatě. A nejhorší na tom je, že kritéria se mění a zpřísňují. Mnohý náš školní řád třeba zakazuje dnes učitelům jakýkoliv tělesný kontakt s žactvem. Pochopil bych to jistě v oblasti tělesných trestů, ale ten učitel nesmí žáka ani pohladit! Otec dospívající dcery se už bojí posadit si svou dceru na klín a pomazlit se s ní, aby nebyl obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilé.
Automatické přebírání kritérií z jiných zemí a jiných kulturních zvyklostí a tradic může vést ke zmatkům. A obávám se, že trend se zpřísňuje a bude hůř. Možná je to také příčinou toho, proč feminista, genderman roku a filmový kritik Fila tvrdí, že mladí kolegové nad námi starci a prasáky už lámou hůl. Nezbývá než doufat, že i oni snad časem dozrají k toleranci a shovívavosti tak, jak to dokázala v šedesáti letech spisovatelka a cestovatelka Milena Holcová.
Na závěr by se slušelo říci, že zejména určitá povolání jsou v ohledu sexuálního obtěžování nebezpečnou půdou. Nebezpečí zažívají servírky, tanečnice a herečky. Ve školení zdravotnického personálu učíme zdravotní sestry čelit verbálním a dotykovým aktivitám psychicky a tělesně hendikepovaných pacientů. Gynekolog musí být připraven na občasné odpudivé zrakové i čichové pocity a nepovažovat je za obtěžování od svých pacientek. Návštěvník kavárny se musí obrnit před hnusně potetovanou číšnicí, od které mu podaná káva nechutná, protože už pohled na ni je vlastně obtěžováním. A muž obsluhující lyžařský vlek se musí smířit s často pro něho nepříjemnými dotyky, kterými pomáhá k upevnění kotvy v rozkroku nezkušených lyžařek, i když je mezi nimi třeba Michaela Marksová Tominová.
Radim Uzel
Jedna z čtenářských reakcí:
Vážená paní Holcová, dostala se mi do rukou, zcela náhodou, Vaše kniha Babky na divoko. Byla jsem velmi potěšena nejenom obsahem, ale také Vaším způsobem psaní a popisem situací, což lahodilo mému oku i sluchu.
Sdílela jsem Vaše postřehy a ,,lidská moudra\\\", která byla podávána ve velmi zdařilých větách. Ihned jsem si objednala Vaše další dvě knihy Přezrálé broskve a Riskantní rozhovor. Nyní čtu Přezrálé broskve a opět
mne Vaše vyjadřování a popis naplňuje touhou: Číst a číst.... Prostě jednoduše řečeno: Kápla jste mi do noty. Chtěla bych tedy nevtíravým způsobem adorovat Vaše spisovatelské schopnosti a náměty, které nám,
genereci 50+ přináší požitek ze čteného slova. Děkuji.
Proč jste se rozhodla napsat portrét zakladatele islámu? Jak vás to napadlo?
Mohamedův příběh je vypravěčská pastva. Jsou tam bitvy i láska. Lidská selhání, zvraty, pochyby, přátelství, zrada, mravnost i podrazy. Jen to, že měl devět manželek z nichž většina s ním žila na jednom dvorku! Jen si představte, co se mezi nimi muselo odehrávat. Ty intriky, koalice, soupeření. Brazilská telenovela hadr. No a kromě toho mě trošku štve, že Mohameda obestírá opar hrozby. Jako že zlí muslimové, to my křesťané bychom nikdy…! Blbost. V Koránu je méně nabádání k násilí než v Bibli.
Rozhovor nad právě vytištěným MOHAMEDEM v i.60.cz najdete v podkapitole ROZHOVORY
Pro všechny, kteří litují, že Milenina prvotina \"NECH TU DĚTI A ZMIZ\" se nedá sehnat (a jen zcela vyjímečně je dostupná v knihovnách) mám dobrou zprávu:
NECH TU DĚTI A ZMIZ si můžete poslechnout !!!
Společnost MLUVÍCÍ KNIHA, která zpřístupňuje literaturu zrakově postiženým ve formě audioknížek a nechala řadu Mileniných knížek načíst profesionálními herci, nám poskytla možnost jednu z nich zkušebně nabídnout Mileniným čtenářům.
Ve formátu MP3 máte možnost si jí stahnout do mobilních telefonů, počítačů, tabletů.
Bližší o knížce v oddíle VYDANÉ KNIHY, objednnáte v oddíle OBJEDNÁVKY
Rozhovor VZTAHY JSOU DŘINA s Alenou Němečkovou z VLASTY 46/2017 o ženách, mužích, vztazích, manželství, rozvodech ...
najdete v oddělení ROZHOVORY
Docela povedené povídání Mileny Holcové - ČRO Dvojka - pořad Stříbrný vítr 17.12.2016 s Jaromírem Ostrým:
o dětství, o Prázdninové škole Lipnice, jak potkala své manžele, o nebezpečí na cestách, islámu, Rusku, čerstvá příhoda z Palestiny...
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3764682
Podrobné vyprávění o Riskantním rozhovoru i o všech knížkách cyklu Žena, růže, píseň, kost v Vladimírem Krocem na ČRO Plus z 16.12.2016
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3765005
Záznam povídání s Marthou Elefteriadu v pořadu NOČNÍ MIKROFORUM z 23.dubna 2015 - o všem možném, o cestování, knížkách, dětech, o životě vůbec.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3368812
Hovory 21.10.14 ve 22.10.14 na ČRO Plus s Evou Hůlkovou - o LÁSCE V MOLL, a problematice eutanazie, manželství, vztazích mezi ženami a muži, o sexu po 60...
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3233843
První interview o LÁSCE V MOLL - pro Rádio Plus s Janou Klusákovou z 5.10. najdete na prehravac.rozhlas.cz/audio/3221101
Milena je ochotná podepsat, případně i s věnováním, knížky, které si objednáte a budu je zasílat. Instrukce u objednávek.
Nejčerstvější rozhovor s Milenou (z ledna 2014) pro časopis Květy najdete v plném, nekráceném znění v Rozhovorech
Dva čerstvé rozhovory (listopad 2012) najdete v záložce ROZHOVORY
V říjnu 2012 vychází nová kniha Mileny Holcové PŘEZRÁLÉ BROSKVE, po Romanci na tři doby druhá část budoucí tetralogie nazvané \"Žena, růže, píseň, kost, aneb fena, kůže, plíseň, zlost\".
Diskusní pořady \\\"NOČNÍ SAFARI\\\", které Milena moderovala spolu s Norou Grundovou v roce 2007, můžete všechny najít na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121263849-safari/video/ Jednotlivé díly:
Češi a humanitární pomoc (Petra Procházková a Jiří Plecitý)
Vztah Čechů k islámu (Vladimír Sáňka a Jiří Honzírek)
Návrat z emigrace (Eva Perušič a Kateřina Paříková)
Vztah Čechů k Rusku (Libor Dvořák a Petr Vavrouška)
Polární stanice v Antarktidě (Hynek Adámek a Marek Orko Vácha)
Česká historie (Petr Hořejš a Jan Stejskal)
Manželství přes hranice (Zuzana Li a Sylva Ceballos)
Poradna pro uprchlíky (V.Roubalová a V.Kvasnička)
Váleční zpravodajové (Jan Šibík a Tomáš Vlach)
TŘI MILENINA DESATERA
Metodická příručka, kterak ve stáří nenasírat samu sebe, ani ostatní
zdroj: osobní pozorování, rozhovory s dámami v letech, Jiřina Šiklová Deník staré paní
I. okruh, OSOBNÍ
1. nepřipustit si pocit prázdnoty a nesmyslna. Den rozfázovat, naplnit rytmem a rituály. Pravidelně cvičit tělo i mozek. Předem si rozepsat program a ten plnit. (TV program, kino, procházky za každého počasí). Některá se bude muset dokopat (já), některá si bude dopřávat jen na co má zrovna chuť (Soňa)
2. nevyhýbat se starostem a stressu, ale znát své meze. Stanovit si splnitelné cíle. Bez úkolů není ani radost z jejich zdolání, stress v malých dávkách je osvěžující.
3. nebrat vážně noční černé úvahy, všechna rozhodnutí dělat až ráno, s plným žaludkem a při smyslech. V noci mozek nevylučeuje serotonin, pak se zdá být všechno špatně.
4. v případě trvale špatné nálady, stavů úzkosti a depresí si pomáhat (řízeně) psychofarmaky, co bychom tak ještě mohly zkazit, ne? Lepší být lehce zfetovaná, než permanentně nasraná.
5. být hezká, voňavá, upravená. dopřát si hezké věci. Oblečení, výlety, taxi. Žádné to už nestojí za to. Nešetřit na sobě. Nemám nárok na péči ostatních, ale mám nárok užít si svůj majetek. Dovolit si i jistou osobitost, mírný úlet, nebát se být trošku figurka. Je to osvěžující pro mě i pro okolí, viz Květa Fialová.
6. nebát se lékařů a kontrol, ale nechodit se do čekárny vykecávat. neobtěžovat ostatní řečmi o svých chorobách. Nelitovat se, ani si nemoci nehýčkat a nebýt na ně hrdá.
7. investovat do rehabilitačních pomůcek, upravit si byt, dopřát si pohodlí, drahé brýle, naslouchátko, ortopedické vložky, vše v luxusním provedení.
8. zajímat se o okolí, prohlubovat nové informace, opakovat si je. Přiznat, že něčemu nerozumím, ale nekácet se, když se to nepodaří ani na potřetí. Smířit se s tím. Odpustit si. dívat se do atlasu, na internet
9. nelamentovat nad nezměnitelným počasí, teplo, zima, stáří, stav světa
10. Ke smrti přistupovat věcně a prakticky. Závěť, peníze a pokyny kolem pohřbu. velmi otravná je sebelítost ve smyslu \"toho já už se nedožiju... a jestli se toho dožiju...\"
II. okruh, VZTAH K OKOLÍ
1. Připustit pomoc od druhých, ale neuplatňovat na ni nárok
2. Snažit se udržovat kontakt s mladou generací (v práci, s kamarády svých dětí) Trošku řízeně se přisírat. Jednak je to setkání s energií, tvořivostí, a jednak člověk začne být vděčný, že už nemá jejich starosti a začne si svůj věk víc užívat.
3.přiznat neschopnost, omyl, ale nevymlouvat se na to. \"to víte, já už jsem stará babka popletená\". To nikoho nezajímá.
4. dokázat se omluvit, ale nikoli jen formálně. To leze na nervy
5. nebrat výtky osobně, ale věcně. Neurážet se!
6. udržovat vztahy s kamarádkami stejného věku. Nepřipustit malicherné spory. Důležitější než hrdost je vztah. Povznést se a odpouštět. velmi opatrně s \"někdo ti to říct musí\".
od toho máme vlastní děti, případně manžela, nikoli přítelkyni. Pokud se nám kamarádka s něčím svěřuje, zvážit, zda potřebuje radu nebo spoluúčast (to výrazně častěji), pozor na \"ále prosim tě\", mohla by se cítit jako hysterická kráva.
7. nekecat nikomu do života a budu-li požádána, tak hájit starosvětské hodnoty.
8. být uznalá. Mlčet, nebo chválit. (nemáme patent na pravdu, ani nejsme arbitryně elegance). Pokud se naše návštěva v cizí domácnosti změní v inspekci dobrého vkusu hostitelky, můžeme si být jisty, že už nás nepozve.
Když kritizovat, tak přísně konkrétně. vždy si položit tři základní otázky: - mám skutečně pravdu? - pomůže to něčemu? - je to laskavé?
9. Nežárlit, zvláště ne na druhou babičku.
10. O starých časech vyprávět jen na požádání, Přísně si zakázat výroky staré DOBRÉ, to za našich časů... ta dnešní generace...my jsme byli lepší...svět spěje k horšímu...
III. okruh, VZTAH K RODINĚ
1. Být na rodině pokud možno nezávislá, finančně i citově, ale udržovat s ní kontakt. (i za cenu určité oběti či nudy.)
2. Pokud je rodina v pohodě, brát to jako dar. (nechlubit se před ostatními, jako by to byla moje zásluha)
3. Nezatěžovat rodinu svými starostmi a bolestmi. od toho jsou kamarádky
4. Nevnucovat mladým svou péči a už vůbec nečekat vděk
5. Budovat vztah s vnoučaty a pravnoučaty zvát je na večeři, něco je učit, něco s nimi prožívat, mít na ně vždycky čas, naslouchat jim. naučit je rituály, seznámit s kořeny. Nečekat vděk!
6. Neplést se rodičům do hry, nevychovávat. být útočiště, ale nepodrývat rodičům autoritu
7. Neukazovat vnoučatům stáří jako něco děsivého. Ať se ho nebojí. Naopak snažit se před nimi vypíchnout, v čem je tahle fáze dobrá.
8. Pokud se mladí rozvedou, zůstat přísně neutrální. Ostrov v rozbouřeném moři. Nesoudit. Neděsit se předem nových partnerů.
9. Pokud \"navdáme\" nějaká nová vnoučata, nečinit rozdílu. já vím, obzvlášť obtížné. Moje tchýně to dokázala a nepřestanu ji za to do smrti ctít.
10. Nebát se před vnuky mluvit o smrti jako o něčem zcela přirozeném, připravit je na to, ale nevyžívat se v tom..
Rozhovor s Milenou, který vyšel 8.11.2010 v příloze MF ONA DNES, najdete v původní, nezkrácené délce v rubrice Rozhovory
OCENĚNÍ SOUKROMÝCH PASTÍ
Česká filmová a televizní Akademie udělila cenu ELZU Elišce Balzerové za nejlepší herecký výkon roku za hlavní roli v \\\"Riskantní interview\\\" z cyklu Soukromé pasti. Autorkou scénáře je Milena Holcová.
Soukromé pasti byly ještě odměněny cenou za režii a cenou za dramatický cyklus
Kniha BABKY NA DIVOKO se dostala mezi stovku knížek, pro které hlasoval národ v soutěži České televize \\\"Kniha mého srdce\\\"!!!
Pro čtenáře knížky VĚČNÝ STRIPTÝZ vzniká nová složka fotografií z archivu Mileny Holcové, dokreslující reálie jednotlivých zemí, popisovaných v knize.
V kapitole FOTOGRAFIE najdete podkapitolu VĚČNÝ STRIPTÝZ - REÁLIE a v ní jednotlivé země. Klepněte na obrázek, otevřou se další.
V oddílu FOTOGRAFIE je nová kapitola NATÁČENÍ MILENINÝCH SCÉNÁŘU. Najdete zde fotoreportáž z natáčení jak LÁSKY V MOLL, tak i RISKANTNÍHO INTRVIEW, vysílané v cyklu SOUKROMÉ PASTI na Nově v říjnu a listopadu 2008.